![]() | Nazwa procedury | |
Standardy postępowania w minimalizowaniu, wykrywaniu oraz przeciwdziałaniu przemocy wobec osób niepełnoletnich w placówkach leczniczych | ||
Edycja: | 1.0 | |
Obowiązuje od: | 01-07-2024 | |
Zatwierdził: | Zarząd spółki AKA-MED |
1. Wstęp
- Procedury opracowano zgodnie z Ustawą z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw, tzw. “Ustawa Kamilka”
- Celem procedur jest podnoszenie jakości świadczonych usług przez personel medyczny, ochrona osób niepełnoletnich, wczesne rozpoznawanie przypadków przemocy domowej oraz aktywne przeciwdziałanie im.
2. Zasady rekrutacji personelu
- Pracodawca w odpowiedzi na nałożone obowiązki wynikające z Ustawy z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw, tzw. “Ustawa Kamilka”, przeprowadza szczegółową rekrutację oraz ocenę zatrudnianego personelu pod kątem niebezpieczeństw wynikających z kontaktu z osobami niepełnoletnimi.
- Pracodawca przed podjęciem decyzji o zatrudnieniu, ma obowiązek weryfikacji czy kandydat znajduje się w Rejestrze z dostępem ograniczonym lub w Rejestrze osób, w stosunku do których Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 wydała postanowienie o wpisie w Rejestrze.
- Osoba ubiegająca się o zatrudnienie przedkłada pracodawcy lub innemu organizatorowi informację z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2023 r. poz. 172 oraz z 2022 r. poz. 2600), lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego.
3. Zasady postępowania personelu wobec osób niepełnoletnich
- Personel placówki odnosi się do osób niepełnoletnich z pełnym szacunkiem i godnością, uwzględniając ich prawa oraz indywidualne potrzeby.
- Personel dba o poszanowanie intymności osób niepełnoletnich, starając się zapewnić im komfort psychiczny i fizyczny podczas każdej interakcji.
- Badania medyczne są przeprowadzane w odpowiednich warunkach, które zapewniają maksymalny komfort i bezpieczeństwo osoby niepełnoletniej.
- Jeśli to możliwe, podczas badania medycznego osoby niepełnoletniej zawsze towarzyszy rodzic lub opiekun prawny, aby zapewnić jej dodatkowe wsparcie i poczucie bezpieczeństwa.
- Przed rozpoczęciem badania, personel dokładnie informuje osobę niepełnoletnią o przebiegu badania, wyjaśniając, co będzie wykonywane i dlaczego, aby zminimalizować jej obawy i wątpliwości.
- Personel informuje osobę niepełnoletnią o konieczności dotykania lub uciskania wybranych punktów na ciele, upewniając się, że rozumie, co się będzie działo i dlaczego jest to konieczne dla przeprowadzenia badania.
- Personel medyczny stara się komunikować w sposób zrozumiały dla osoby niepełnoletniej, dostosowując język i poziom szczegółowości do jej wieku i zdolności rozumienia.
- W przypadku dzieci niepełnosprawnych personel powinien stosować odpowiednie metody komunikacji dostosowane do możliwości dziecka, korzystając z alternatywnych form komunikacji, jeśli to konieczne (np. język migowy, obrazki, urządzenia wspomagające komunikację).
- Zabrania się wszelkich form przemocy fizycznej wobec osób niepełnoletnich, w tym uderzania, popychania, szarpania, duszenia czy jakiejkolwiek formy kar cielesnych.
- Zabrania się stosowania przemocy emocjonalnej, w tym wyzywania, poniżania, zastraszania, ignorowania, oskarżania czy wyśmiewania osób niepełnoletnich.
- Zabrania się jakichkolwiek form kontaktu seksualnego z osobami niepełnoletnimi, w tym dotykania, gładzenia, nieodpowiednich komentarzy lub zachowań o charakterze seksualnym.
- Zabrania się niepotrzebnego naruszania prywatności osób niepełnoletnich, w tym przebywania w intymnych sytuacjach bez uzasadnionej potrzeby i odpowiedniego upoważnienia.
4. Podejrzenie stosowania przemocy wobec osoby niepełnoletniej
- Personel zachowuje szczególną ostrożność oraz podejrzliwość rozpoznając objawy, które mogą sugerować przemoc, dręczenie lub maltretowanie dziecka.
- Czynniki ogólne zwracające m. in. uwagę personelu to:
- wywiad:
- rodzice unikają mówienia prawdy odnośnie do powstania obrażeń, przedstawiają przebieg wydarzeń w sposób chaotyczny, nielogiczny, a obraz kliniczny może nie odpowiadać powstałym obrażeniom
- dzieci unikają odpowiedzi lub dają sprzeczne wyjaśnienia. Mogą również być nie dopuszczane do głosu, przez rodziców którzy odpowiadając za nie, będą forsować własny scenariusz wydarzeń
- wielokrotne hospitalizacje z różnych przyczyn
- wygląd i zachowanie dziecka:
- smutny wyraz twarzy i oczu, przygarbiona pozycja ciała, apatia
- zaniedbana higiena, brudne ubrania
- nieodpowiednie ubrania do pogody (może być wyrazem zaniedbania lub próbą ukrycia występujących obrażeń ciała)
- unika kontaktu wzrokowego, lęk przed dotykiem
- wyraźny lęk przed rodzicem lub innymi dorosłymi
- powrót do wcześniejszych etapów rozwoju (moczenie się w nocy, ssanie kciuka)
- skrajny rodzaj zachowania – bardzo niespokojne, pobudzone, a nawet agresywne (zwłaszcza dzieci starsze) lub bierne, apatyczne, unikają kontaktu werbalnego (zwłaszcza młodsze)
- wysoka tolerancja na ból, tzw. Dzielny pacjent
- wywiad:
- Obserwacja ciała w kierunku najczęściej występujących obrażeń
- obrażenia zlokalizowane są najczęściej na pośladkach, tułowiu (głównie okolicy lędźwiowej), głowie, małżowinach usznych (naderwanie). Uszkodzenia w obrębie kończyn górnych i dolnych, otarcia skóry, obrzęki.
- symetryczne urazy na ciele, siniaki w tych okolicach ciała, które zwykle nie są narażone na uraz w wyniku upadku (np. siniak czy rana na policzku czy w okolicy oka, ale brak urazu czoła czy nosa)
- łyse miejsca na głowie (od wyrwanych włosów)
- siniaki lub rany na różnym etapie gojenia, wskazujące na regularnie występujące urazy
- ślady rąk od gwałtownego chwytania, szarpania, potrząsania; ślady uderzenia dłonią, najczęściej linijne z odciskami palców całej ręki; ślady wiązania, szczypania, przypalania papierosami, duszenia
- Obserwacja kliniczna w kierunku występowania przemocy seksualnej
- dziecko skarży się na bóle, uszkodzenia, stany zapalne okolicy odbytu i narządów płciowych
- pojawiają się choroby przenoszone drogą płciową
- trudności w oddawaniu moczu, moczenie nocne
- zaburzenia snu, koszmary, lęki nocne, strach, fobie
- płaczliwość, przygnębienie, smutek, depresja, izolowanie się
- masturbacja, nieoczekiwane, nagłe zainteresowanie seksem
5. Postępowanie w przypadku rozpoznania przemocy stosowanej wobec osoby niepełnoletniej
- W przypadku rozpoznania śladów przemocy wobec osoby niepełnoletniej, personel medyczny ma obowiązek niezwłocznie zgłosić swoje obserwacje przełożonemu.
- Przełożony, po otrzymaniu zgłoszenia od personelu, ma obowiązek natychmiast zaalarmować policję, najbliższy ośrodek pomocy społecznej oraz powiatowe centrum pomagania rodzinie.
- Jeśli z jakiegoś powodu nie ma możliwości przekazania informacji przełożonemu lub mogłoby to spowodować opóźnienie w postępowaniu, pracownik ma obowiązek samodzielnie powiadomić wskazane wyżej służby.
- Po zgłoszeniu incydentu, personel medyczny powinien ściśle współpracować z policją, ośrodkiem pomocy społecznej i powiatowym centrum pomagania rodzinie, udzielając wszelkich niezbędnych informacji i wsparcia.
- Personel medyczny dokumentuje wszystkie obserwacje, rozmowy i działania podjęte w związku z podejrzeniem przemocy.
6. Pozostałe postanowienia
- Procedury są weryfikowane i aktualizowane nie rzadziej niż co dwa lata, aby zapewnić ich zgodność z aktualnymi przepisami prawnymi oraz najlepszymi praktykami w zakresie ochrony dzieci.
- Wnioski z przeprowadzonej oceny należy pisemnie udokumentować.
- Personel jest przygotowywany przed rozpoczęciem pracy, a następnie bierze udział w regularnych szkoleniach przypominających. Szkolenia te obejmują zarówno wiedzę teoretyczną, jak i praktyczną, przygotowując pracowników do rozpoznawania śladów przemocy oraz skutecznego reagowania na takie przypadki.
- Pacjenci oraz ich rodziny mają możliwość wglądu i zaznajomienia się z obowiązującymi procedurami w danej placówce.
- Procedury te są dostępne w formie pisemnej oraz elektronicznej, co zapewnia pełną transparentność i zrozumienie obowiązujących standardów.
- Wszystkie zgłoszenia dotyczące zaobserwowanych śladów przemocy oraz zgłoszenia do odpowiednich służb i organów są dokładnie dokumentowane i przechowywane przez pracodawcę w postaci fizycznej lub elektronicznej. Dokumentacja ta jest bezpiecznie przechowywana i dostępna wyłącznie dla uprawnionych osób.
Data szkolenia | Imię i nazwisko pracownika | Podpis |
---|---|---|